Достапни линкови

Во експлозија на камион во Пакистан ранети над 30 луѓе


архивска снимка

Најмалку 34 луѓе биле ранети во експлозија на паркиран камион бомба на истокот на Пакистан, соопштија локалните власти. Се прецизира дека експлодирал камион со овошје и оти повредените биле главно минувачи. Од силната експлозија се урнал покривот на блиското училиште во Лахоре, главниот град на провинцијата Пунџаб. Лахоре има шест милиони жители, а провинцијата Пунџаб е центар на моќта на сменетиот премиер на Пакистан Наваз Шариф.

XS
SM
MD
LG