Достапни линкови

Седница на ДИК за локалните избори


Јавна седница на Државната изборна комисија (ДИК) на која се разгледуваа приговорите за изборите кои се одржаа на 11 декември.

Државната изборна комисија денеска ќе одржи седница на која треба да го разгледа и усвои Предлог – роковникот за извршување на изборните дејствија за спроведување на локалните избори. На дневен ред на седницата се и барањата до Министерство за внатрешни работи и до Министерство за информатичко општество.

Претседателот на Собранието Талат Џафери, вчера, согласно со роковите утврдени со Изборниот законик, го потпиша решението за распишување на локалните избори, кои се закажани на 15 октомври годинава.

XS
SM
MD
LG