Достапни линкови

Затворање на Ал Џазира во Израел


Ал Џазира во Израел

Израелскиот министер за комуникации Ајуб Кара најави низа чекори за затворање на катарската телевизија Ал Џазира во Израел. „Ал Џазира стана главно средство на милитантната група Исламска држава, Хамас, Хезболах и Иран“, изјави Кара. Меѓу другото станува збор за поништување на акредитациите на вработените во Ал Џазира во Израел, како и издејствување сателитските и кабловските компании да го блокираат емитувањето вести. До ова доаѓа откако неколку арапски земји веќе ја блокираа оваа телевизиска мрежа.

XS
SM
MD
LG