Достапни линкови

САД испраќа смртоносна воена помош на Украина?


Американското Министерство за одбрана препорача да и се испрати на Украина смртоносна воена помош во вредност од 50 милиони долари, јавува американската телевизиска мрежа Ен-Би-Си.

Телевизијата повикувајќи се на тројца неименувани претставници на власта, јави дека е доставена препорака за помошта до Белата куќа за разгледување.

Портпаролот на Пентагон одби да го потврди извештајот, но за Ен-Би-Си изјави дека „не ја отфрлаат можноста за такво нешто“.

Помошта, наводно, вклучува и испраќање на противтенковски проектили.

XS
SM
MD
LG