Достапни линкови

Законот за употреба на јазиците помина во Влада


Составот на новата влада.

Владата на синоќешната 20 седница го усвои текстот на законот за употреба на јазиците.

По овој повод, како што соопшти владината прес-служба, премиерот Зоран Заев и заменик-претседателот на Владата задолжен за спроведување на Рамковниот договор и политички систем Хазби Лика денеска во Охрид ќе дадат изјави за медиумите.

Според Владата, откако законот ќе биде усвоен во Собранието на Република Македонија, Министерството за правда, преку Министерството за надворешни работи, ќе го достави текстот, но и отворените прашања кои не се дел од него, до Венецијанската комисија, и ќе побара мислење за пакетот законски решенија.

Законот за употреба на јазиците, се наведува во владиното соопштение, произлегува од усогласувањето на националната програма за усвојување на правото на Европската унија.

XS
SM
MD
LG