Достапни линкови

Исчезнати девет рудари во поплавениот рудник за дијаманти во Сибир


Управната зграда на рудникот Мир

Рускиот гигант за дијаманти Алроса соопшти дека деветмина работници сè уште се исчезнати, откако 133 други беа евакуирани од поплавен рудник за дијаманти во источен Сибир. Министерството за вонредни состојби претходно посочи дека во рудникот имало 151 работници кога пукнала цевка и го поплавила долното ниво на рудникот, но компанијата Алроса информира дека само 142 од 151 работници кои биле на смена биле внатре во рудникот.

Руските спасувачки служби соопштија дека водата денеска го поплавила рудникот Мир во Република Саха(Јакутија).

XS
SM
MD
LG