Достапни линкови

Пакистан со нов владин кабинет од сојузници на Шариф


Пакистанскиот претседател Мамун Хусеин.

Пакистанскиот претседател Мамун Хусеин ја положи заклетвата на функцијата во новиот владин кабинет на земјата по оставката на премиерот Наваз Шариф. Владата е предводена од премиерот Шахид Хакан Абаси, близок сојузник на Шариф. Повеќето од новите министри или се од претходниот кабинет на Шариф или се негови сојузници. Шариф поднесе оставка откако Врховниот суд донесе одлука дека тој не може повеќе да ја извршува функцијата поради непријавен имот.

XS
SM
MD
LG