Достапни линкови

Активен пожарот кај Македонски Брод, гори и на Матка


Архивска фотографија.

Пожарот во село Требовље, кај Македонски Брод се уште е активен, како и пожарот кај Лутоец, во атарот на селото Растеш кон населеното место Заград. Активни се и пожарите кај село Подвис кон село Локвени во општина Кривогаштани, како и кај гостиварското село Корито. Попладнево пожар избувна и на Матка и се шири кон браната и кон село Шишево, информира Центарот за управување до кризи.

Во моментов за пожарот во атарот на село Требовље, во општина Македонски Брод ангажирани се припадници на АРМ, дав хеликоптери, еден од АРМ и еден од соседна Бугарија, Бригадата за противпожарна заштита – Скопје, месното население од селото Растеш и доброволци од Тетово, ЈП „Македонски шуми“-Македонски Брод.

Вработени на ЈП „Македонски шуми“ од Македонски Брод се ангажирани за дејствување на пожарот во село Девич, кој е ставен под контрола.

XS
SM
MD
LG