Достапни линкови

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да се повлече од Договорот со Бугарија


Средба на државната делегација од Бугарија предводена од премиерот Бојко Борисов со претседателот на Собранието на Талат Џафери

ВМРО-ДПМНЕ бара од СДСМ да се повлече од Договорот за добрососедство со Бугарија и апелира пратениците од владејачката партија да не го поддржат. ВМРО-ДПМНЕ, согласно ставовите верификувани од Централниот комитет, нема да даде поддршка на договорот, вели генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција.

Тој вели дека ВМРО-ДПМНЕ има политички став дека договорот со Бугарија е штетен и не ги задоволува македонските национални интереси.

XS
SM
MD
LG