Достапни линкови

Вооружен напад во регионален суд во Москва


Архивска фотографија. Руско полициско возило пред суд.

Регионален суд во рускиот главен град бил евакуиран поради напад во објектот, според извештаите од земјата. Руски новински агенции цитираа адвокати и судски претставници кои изјавиле дека најмалку три лица загинале, а една жена вработена во судот била повредена.

Возила на брза помош пристигнале на местото на настанот. Некои извори соопштија дека нападот се случил за време на сослушувањето за случај поврзан со група на обвинети од централна Азија за убиство.

XS
SM
MD
LG