Достапни линкови

Казахстан со протестна нота до Египет


Седница на владата на Казахстан.

Казахстан упати протестна нота до Египет барајќи од властите да објаснат зошто затвориле шест државјани на земјата. Властите бараат од Каиро да им дозволи на казахстанските дипломати средба со притворените. Египетските власти, како што наведуваат, не објасниле зошто студентите кои се на студии по арпаски јазик и живееле заедно во стан во Каиро се притворени. Според Казахстан, студентите немале поврзаност со милитантната група Исламска држава.

XS
SM
MD
LG