Достапни линкови

САД: нема смисла одржување итен состанок на ОН за Северна Кореја


Американскиот амбасадор во Обединетите нации Ники Хели

Американскиот амбасадор во Обединетите нации Ники Хели изјави дека „нема смисла“ да се свика итен состанок на Советот за безбедност во врска со Северна Кореја по нејзиното последно лансирање интерконтинентална балистичка ракета. Според неа, уште една „слаба резолуција“ против Пјонгјанг ќе биде „полошо од ништо“ со оглед на тоа што Северна Кореја постојано ги крши резолуциите на Советот за безбедност. Таа оцени дека Кина не презема доволно напори за да је притисне Северна Креја да ги почитува резолуциите.

XS
SM
MD
LG