Достапни линкови

Потпретседателот на САД Пенс ја почна европската турнеја


Американскиот потпретседател Мајк Пенс и неговата сопруга Карен допатуваa во главниот град на Естонија Талин, 30.07.2017.

Американскиот потпретседател Мајк Пенс допатува во главниот град на Естонија Талин каде што ќе се сретне со претседателите на трите балтички држави, Естонија, Летонија и Латвија. Талин е прва станица на неговата четиридневна европска турнеја. По Естонија, потпретседателот Пенс и неговата сопруга Карен ќе ги посетат Грузија и Црна Гора. Тој изјави дека во Европа го испратил претседателот Доналд Трамп со „едноставна порака“, а тоа е дека „Америка на прво место не значи само Америка. Нашата порака во Естонија, Грузија и Црна Гора ќе биде иста, ние сме со вас“. Американската војска во почетокот на месецов во Литванија годемонстрираше противвоздишниот систем „Патриот“.

XS
SM
MD
LG