Достапни линкови

Протести против измените на изборниот систем во Молдавија


Неколку стотици демонстранти се собраа во Молдавија откако парламентот ги одобри контроверзните промени во изборниот систем што критичарите велат дека ги поддржуваат двете најголеми политички партии во земјата. Демонстрантите носеа молдавските знамиња и знамињата на Европската унија и се собраа пред парламентот во главниот град Кишињев. Досега имаше неколку протести во Молдавија, откако пратениците ги одобрија промените на 27-ми јули, вклучувајќи го и намалувањето на прагот за политичките сојузи да влезат во парламентот, создавајќи нови изборни единици и барајќи од кандидатите да го пријават својот имот.

Критичарите велат дека промените ќе ги истиснат помалите партии и ќе ги искористат двата главни политички играчи - владејачката прозападната демократска партија и опозициските прорускисоцијалисти. Тие, исто така, тврдат дека има недостиг на јавна дебата пред гласањето.

Венецијанската комисија, исто така, изрази противење, велејќи дека пратениците на индивидуалните изборни единици би можеле да бидат под притисок од бизнис елитата. Поддржувачите на промените велат дека новите правила ќе ги направат политичарите поодговорни.Молдавија ги одржува следните парламентарни избори во 2018 година.

XS
SM
MD
LG