Достапни линкови

Нови обвинувања на Трамп до Кина


Претседателот Доналд Трамп ја обвини Кина дека не прави "ништо" за да им помогне на Сoединетите Држави во спорот со Северна Кореја, додавајќи дека нема да дозволи ова да продолжи. Забелешките на Трамп беа во неколку изјави на Твитер ден откако Пјонгјанг изврши пробно отворање на интерконтиненталната балистичка ракета за која рече дека е способна да стигне до копното на САД со нуклеарно оружје.

Неколку часа по коментарите на Трамп, воздухопловните сили на САД објавија дека двајца бомбардери од Б-1Б прелетале над Корејскиот Полуостров како одговор на тестот на ракетата од Пјонгјанг. Бомбардерите полетаа од американската воздухопловна база во Гуам и им се придружија на јапонски и јужнокорејски борбени авиони во 10-часовна мисија, практикувајќи вежби за пресретнување и формирање, соопшти војската.

Во своите коментари од Твитер, Трамп, исто така, ги критикуваше поранешните администрации на САД поради тоа што и дозволиле на Кина да направи милијарди долари во трговските договори и покрај недостатокот на поддршка од Пекинг.

„Многу сум разочаран од Кина. Нашите глупави лидери од минатото им овозможија да направат стотици милијарди долари годишно во трговијата, но сепак НИШТО за нас со Северна Кореја, саморазговори. Ние веќе нема да дозволиме ова да продолжи. Кина може лесно да го реши овој проблем" напиша Трамп на твитер.

XS
SM
MD
LG