Достапни линкови

Иран ќе ја продолжи нуклеарната програма во целост


Иран ги осуди новите санкции донесени од страна на Конгресот на САД во врска со неговата ракетна програма и вети дека ќе ја продолжи истата.

"Ние ќе продолжиме со целосна моќ на нашата ракетна програма", изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи, Бахрам Гасеми и додаде дека Иран ја осудува непријателската и неприфатливата акција.

Гасеми изјави дека Техеран смета дека акцијата на САД е "непријателска, осуда и неприфатлива", додавајќи дека "тоа е на крајот обид да се ослабне нуклеарниот договор".

Според нуклеарниот договор за 2015 година со САД и другите светски сили, Иран значително ги ограничи своите нуклеарни активности во замена за олеснување на санкциите. Иран тврди дека проектилите што ги тестира не го прекршуваат нуклеарниот договор со светските сили бидејќи се за одбранбени цели .

XS
SM
MD
LG