Достапни линкови

Пакистанската владејачка партија одлучува за идниот премиер


Членовите на владејачката партија на сменетиот пакистански премиер Наваз Шариф одржуваат состанок за да размислат кој ќе биде следниот премиер на земјата. Братот на Шариф, Шехбаз, кој е главен министер во провинцијата Пенџаб, е силен кандидат за функцијата премиер. Потегот следи по оставката на Шариф на 28 јули, која беше објавена кратко време откако Врховниот суд на земјата го нареди неговото отстранување од функцијата поради обвиненија за корупција што произлегоа од истекувањето на Панамските трудови во 2016 година.

Раја Зафарул Хак, лидер на Пакистанската муслиманска лига-Наваз изјави дека сменетиот премиер ќе присуствува на денешниот состанок. Како што јавуваат медиумите, Шариф го препорачал својот брат за негова замена. Меѓу можните сојузници кои ќе го заменат Шариф на краток рок се членовите од неговиот кабинет во заминување, вклучувајќи го и министерот за одбрана Асиф Хаваја и министерот за нафта Шахид Абаси. Ако биде избран, привремениот лидер ќе биде на власт најмалку 45 дена, додека Шехбаз не се повлече од функцијата шеф на владата на Панџаб.

XS
SM
MD
LG