Достапни линкови

ММФ ќе го прекине договорот за заем со Косово


Меѓународниот монетарен фонд соопшти дека ќе го прекине договорот за заем со Косово пред датумот на истекот на рокот, бидејќи балканската земја се уште нема влада. Руд Вермулен, претставник на постојаниот претставник на ММФ во Косово, соопшти дека "истекот на програмата значи дека конечната исплата на околу 15 милиони евра (17,6 милиони долари) нема да се случи". Косово во јули 2015 година се согласи на двојно финансирање од ММФ од 184 милиони евра (216 милиони евра), со финален преглед што ќе се одржи во јуни и датумот на истекување на 4 август. Косово досега доби 169 милиони евра во три транши.

Прегледот во јуни беше одложен поради предвремените избори тој месец што доведоа до тоа ниту една партија или коалиција да добие доволно поддршка за владеење. Рамуш Харадинај, водач на Демократската партија на Косово (ПДК), му даде мандат на претседателот Хашим Тачи да формира влада, но тој досега не успеа да формира кабинет. Новиот косовски парламент ќе се состане за првпат на 3-ти август, но останува неизвесно кога ќе биде назначена нова влада.

XS
SM
MD
LG