Достапни линкови

Сенатот на САД одби отповикување делови од „обамакер“


Вашингтон

Сенатот на САД ја отфрли мерката за укинување на делови од реформите за здравствена заштита донесени од претходниот претседател Барак Обама, што претставува сериозен удар врз агендата на претседателот Доналд Трамп. Тројца републикански сенатори, меѓу кои и сенаторот Џон Мекејн, на кој неодамна му беше дијагностициран агресивен рак на мозокот, гласаа против легислативата. Конечниот резултат беше 49 во корист и 51 против. „Ова е разочарување, навистина разочарување“, рече лидерот на мнозинството во Сенатот, Мич Меконел по гласањето.

XS
SM
MD
LG