Достапни линкови

Напад на талибанците врз воена база во Авганистан


Припадници на авганистанските безбедносни сили.

Авганистанското министерство за одбрана соопшти дека најмалку 23 војници загинале, а 13 биле повредени во напад на талибанците врз воена база во северната покраина Кандахар. Според властите, 60 талибанци биле убиени во борбите. Талибанците ја нападнале базата рано утрината при што избиле судири со владините сили. Талибанците соопштија дека во нападот убиле 74 војници, а заробиле шест.

XS
SM
MD
LG