Достапни линкови

САД размислуваат за вооружување на украинските сили


Новиот американски специјален претставник Курт Волкер

Новиот американски специјален претставник за конфликтот во источна Украина, Курт Волкер за БиБиСи изјави дека Вашингтон размислува дали да им испрати оружје на владините сили кои се борат против проруските бунтовници. Според него, вооружувањето на украинските владини сили би можело да го смени пристапот на Русија во конфликтот во источна Украина. Тоа, како што истакна Волкер, не би бил провокативен потег и за воспоставувањето на мир во источна Украина потребен е нов стратешки дијалог со Русија.

XS
SM
MD
LG