Достапни линкови

Продолжена воената состојба на островот Минданао во Филипини


Филипински војници во Минданао.

Филипинскиот конгрес со големо мнозинство го одобри апелот на претседателот за воено право да биде продолжен на немирниот остров Минданао до крајот на годината.

Овој потег ќе му даде на претседателот Родриго Дютерте повеќе време да се справи со вооружените екстремисти поврзани со групата Исламска држава.

Дутерте рече дека продолжувањето е неопходно за да ги уништат екстремистите, но критичарите велат дека овој потег е дел од пошироката моќност.

Минданао беше ставен под воена состојба на 23-ти мај, кога милитантите инспирирани од ИС, кои припаѓаат на групите Мауте и Абу Сајаф заедно со странските борци, го нападнаа Марави Сити.

Војниците продолжуваат со својата двомесечна борба за враќање на Марави. Најмалку 428 милитанти, 105 војници и полицајци и 45 цивили се убиени од почетокот на борбите.

Воениот закон дозволува војската да ги спроведува законите и притвор на лица без надомест за долги периоди.

XS
SM
MD
LG