Достапни линкови

МНР: Нема повредени македонски државјани во земјотресот на Егејското море


Министерство за надворешни работи на Македонија.

Од МНР денеска соопштија дека засега немаат сознанија за повредени македонски граѓани во земјотресот што ги погоди грчкиот остров Кос и турското крајбрежје, повикувајќи се на официјалните инфомации од надлежните органи од двете земји.

Од министерството информираат дека ниту еден македонски државјанин не се обратил за инфомација или помош. Македонските дипломатски и конзуларни преставништва во Атина и Анкара, како што наведуваат, активно ја следат состојбата и се во координација со турските и грчките институции. Во земјотресот загинаа две лица, а десетици се повредени.

XS
SM
MD
LG