Достапни линкови

Судењето за обидот за пуч во Црна Гора во септември


Обезбедување пред судот каде се одвива рочиштето за обидот за пуч во Црна Гора.

Наредното рочиште за обидот за државен удар во Црна Гора за време на изборите во минатата година ќе се одржи на 6 септември. Судењето беше одложено поради барање на одбраната за смена на обвинителот. Во случајот осомничени се четиринаесетмина, вклучувајќи и двајца проруски опозициски лидери. Меѓу осомничените се и деветмина српски државјани, како и двајца Руси.

Според црногорските власти, тие биле организирани да го заземат парламентот за време на парламентарните избори, да го убијат тогашниот премиер Мило Ѓукановиќ и да инсталираат проруско раководство со цел да го спречат влегувањето на Црна Гора во НАТО. Подгорица исто така смета дека во целиот заговор биле вклучени и руски државни тела, но Москва ги отфрла ваквите наводи.

XS
SM
MD
LG