Достапни линкови

Црна Гора побара помош од ЕУ за справување со пожарите


Подгорица, архивска снимка

Црна Гора побара меѓународна помош во борбата против шумските пожари на Јадранскиот брег кои принудија стотици туристи да бидат евакуирани од камповите. „Ситуацијата е критична. Министерството за внатрешни работи побара од Европската унија да го активира механизмот за цивилна заштита во справувањето со оганот“, се наведува во соопштението на црногорската влада. Локалните власти на Котор, Тиват и Херцег Нови побараа од владата да им се обрати на соседните земји, Хрватска, Босна и Србија да испратат авиони за гаснење на пожарите. Огнената стихија се шири поради силниот ветер и топлото време. Шумски пожари се шират и во близина на хрватскиот град Сплит.

XS
SM
MD
LG