Достапни линкови

Трамп го потврди нуклеарниот договор со Иран, но вети нови санкции


американскиот претседател Доналд Трамп

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп потврди дека Иран го спроведува нуклеарниот договор од 2015 година и ќе продолжи да добива олеснување од санкциите поврзани со нуклеарното оружје, но вети дека ќе ги продолжи санкциите за балистичките проектили, брзите чамци и други прашања. Ова е втор пат откако Трамп ја презеде должноста, неговата администрација да признае дека договорот успешно го спречува Иран да развие нуклеарно оружје. За време на изборната кампања Трамп вети дека ќе го повлече овој, како што изјавуваше, „најлош договор досега“.

XS
SM
MD
LG