Достапни линкови

ЕУ со санкции за нападите со хемиско оружје во Сирија


Протест против нападите со хемиско оружје во Сирија.

Министрите за надворешни работи на ЕУ донесоа одлука да спроведат санкции врз 16 Сиријци за нивната улога во нападите со хемиско оружје против цивили. Осум од нив се високи воени претставници, а останатите се научници кои биле вклучени во производството на хемиското оружје.

Санкциите кои вклучуваат замрзнување на имот и забрана за патување во земјите членки на ЕУ сега се однесуваат на 255 лица кои според Унијата, се одговорни за насилна репресија врз цивили во Сирија, кои имаат корист или го поддржуваат режимот или пак се поврзани со такви луѓе.

XS
SM
MD
LG