Достапни линкови

ОН со извештај за загинати и повредени цивили во Авганистан


Повредено лице во бомбашки напад во Авганистан во јули, годинава.

Бројката на цивили кои биле убиени или повредени во конфликтот во Авганистан во првата половина на 2017 година останала на истото високо ниво како и во минатата година, соопшти мисијата на ОН во земјата. Според извештајот, 1662 цивили загинале меѓу 1 јануари и 30 јуни, при што бројката е зголемена за 2 проценти во однос на истиот период лани. Бројката на повредени цивили, како што е наведено изнесува 2581.

XS
SM
MD
LG