Достапни линкови

Убиен напаѓач во метро во Техеран


Илустративна фотографија - Поврден човек во метро во Техеран.

Полицијата во Техеран застрела човек кој со нож нападнал свештеник и други луѓе на метро станица, соопштуваат иранските државни медиуми. Неидентификуван маж го нападнал свештеникот во нож и повредеил друг човек, изјави заменик гувернерот на областа Шар е-Реј во јужен Техеран Хади Тамиди.

Во извештаите се вели дека напаѓачот нападнал и други луѓе кои се обиделе да му помогнат на свештеникот. Полицијата го застрелала и го повредила напаѓачот кој подоцна починал од повредите. Хамиди рече дека напаќачот бил ментално вознемирен, а полицијата соопшти дека го истражува случајот.

XS
SM
MD
LG