Достапни линкови

Турција им забрани пристап на германските пратеници до воената база во Конја


Архивска фотографија- воената база Конја ви Турција

Турските власти им забраниле на група германски пратеници да ја посетата воената база во градот Конја, објави весникот „Шпигел“. Според весникот, претставници на германското Министерство за надворешни работи денеска го информирале Бундестагот за таквата одлука на турските власти. Претходно, Анкара издаде слична забрана за базата Инџирлик, откако Берлин одлучи да ги повлече своите војници од авиобазата и ги префрли во Јордан.

XS
SM
MD
LG