Достапни линкови

ЕК со прекин на постапката за буџетскиот дефицит на Грција


Банкноти евра.

Европската комисија денеска соопшти дека препорачала прекин на постапката против Грција за прекумерниот буџетски дефицит на државата. Потпретседателот на Европската комисија Валдис Домбровски истакна дека со таквата препорака Брисел практично и оддава признание на Атина за постигнатите економските резултати. Постапката против Грција беше покрената пред осум години.

XS
SM
MD
LG