Достапни линкови

Осуден рускиот тајкун Полонски за проневера


Сергеј Полонски

Рускиот суд денеска го осуди тајкунот Сергеј Полонски, но истовремено го ослободи и од притвор. Полонски е осуден на 5 години казна затвор за проневера на повеќе од 98 милиони долари преку изградбата на станбен комплекс во Москва.

Полонски во 2015 беше екстрадиран во Русија од Камбоџа каде живееше во самопрогласен егзил. Тој ги негираше обвинувањата и изјави дека прогонот против него е со цел да се преземе контрола врз неговите фирми.

XS
SM
MD
LG