Достапни линкови

Тилерсон остварил средба со претседателот на Азербејџан


Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон.

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон остварил средба со претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев во Истанбул, Турција. Тилерсон кој присуствуваше на Светскиот конгрес за нафта, чиј домаќин беше Турција, вчера разговарал со лидерот на Азербејџан.

Во фокусот на разговорите, според кабинетот на азербејџанскиот претседател, биле билатералните односи меѓу двете земји, енергетската соработка и ситуацијата во Нагорно Карабах.

XS
SM
MD
LG