Достапни линкови

Повредени 6 цивили во Авганистан во судири на вооружени групи


Повредено лице од напад во Авганистан. илустрација.

Авганистанските власти соопштија дека 6 цивили биле повредени во судири меѓу локални спротиставени воени групи. Во Авганистан има бројни воени групи кои се предводени од господари на војната и команданти. Некои од нив се борат покрај авганистанските безбедносни сили против талибанците. Но воени групи исто така се борат меѓу себе, предизвикувајќи цивилни жртви.

XS
SM
MD
LG