Достапни линкови

Уапсено 21 лице за поврзаност со Исламската држава во Иран


Припадници на безбедносните сили по нападот врз Парламентот во Иран во јуни.

Ирачките власти соопштија дека безбедносните сили уапсиле 21 лице кои се осомничени дека се припадници на милитантната група Исламска држава. Меѓу уапсените има Иранци, но и Авганистанци кои во земјата влегле со лажни документи. Според властите, некои од нив учествувале во терористички акции и операции и надвор од Иран.

Апсењата доаѓаат по смртоносните напади во минатиот месец врз иранскиот парламент и мавзолеумот на Ајатлохаот Хомеини, кој е основачот на исламската република.

XS
SM
MD
LG