Достапни линкови

Турската полиција приведе 37 осомничени членови на ИД


Припадници на турската полиција

Припадници на турската полиција за борба против тероризмот денеска приведоа 37 осомничени членови на Исламска држава во рамки на антитерористичките операции во неколку области во земјата.

Истовремено, властите во округот Хатаи, во југоисточниот дел на Турција, соопштија дека сириски државјанин, кој се обидел илегално да влезе од Сирија во Турција, бил уапсен вчера со 5,25 килограми експлозив и девет детонатори.

Полицијата привела 25 лица минатата ноќ при операции извршени истовремено во девет окрузи во Турција, вклучувајќи го и Истанбул, а кои се насочени против осомничени членови на ИД.

Во други полициски акции синоќа во Адана се уапсени 12 лица, меѓу кои и две деца, осомничени за поврзаност со џихадистичката група. Меѓу приведените се наоѓа и едно 12-годишно девојче.

Турските власти во последните години уапсиле над 5.000 осомничени членови на ИД и депортирале околу 3.290 странски борци од 95 различни земји

XS
SM
MD
LG