Достапни линкови

Пакистанскиот премиер во посета на Таџикистан


Пакистанскиот премиер Наваз Шариф

Пакистанскиот премиер Наваз Шариф е во дводневна посета на Таџикистан. Шариф на аеродромот во Душанбе беше пречекан од неговиот таџикистански колега Кохир Расулзода и други претставници на власта.

Тој треба да оствари средба и со претседателот на земјата Емомали Рмаон, како и авганистанскиот претседател Ашраф Гани. Таџикистанското министерство за надворешни работи соопшти дека во фокусот на трилатералната средба ќе биде политичката интеракција, економски прашања и заедничката борба против регионалната и меѓународната безбедност.

XS
SM
MD
LG