Достапни линкови

Путин со пофалба до Кина за трговската размена меѓу двете земји


Рускиот претседател Владимир Путин со кинескиот претседател Кси Џинпинг.

Рускиот претседател Владимир Путин ја истакна важноста од трговската размена на неговата земја со Кина за време на средбата во Москва со кинескиот претседател Кси Џинпинг. Според Путин, трговската размена меѓу двете земји се зголемила за 37 отсто во текот на првите месеци од годинава, споредбено со 3,9 проценти во минатата година.

Путин му го додели на Џипинг највисокиот орден во земјата поради, како што посочи, неговата служба во зајканување на пријателството и соработката меѓу луѓето од Русија и Кина.

XS
SM
MD
LG