Достапни линкови

Парискиот климатски договор во фокусот на Г20


Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека идните цели на Парискиот климатски договор ќе бидат во фокусот на самитот на Г20 кој ќе се одржи наредната недела. Говорејќи пред Парламентот, таа истакна дека очекува дискусијата по прашањето да биде тешка по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп неговата земја да се повлече од договорот. Според Меркел, ЕУ безусловно стои зад договорот, кој брзо и одлучно ќе се спроведе.

XS
SM
MD
LG