Достапни линкови

Пронајдени телата на исчезнатите американски морнари


Американската морнарица ги запре операциите за пребарување на седумте морнари кои се водеа како исчезнати по судирот меѓу американскиот разорувач и трговски брод во водите кај крајбрежјето на Јапонија. Неколку тела бие пронајдени во полавените комори, но нивниот број се уште не се соопштува. Американскиот разорувач Фиѕџералд претрпе значителни оштетувања по судирот со бродот кој пловеше под знамето на Филипините. Вицеадмиралот Џозеф Окоин ги пофали напорите на екипажот да го зачуваат бродот кој можел да потоне. Телата ги пронашле нуркачите ден откако разорувачот бил вретен во базата.Во февруари биле потрошени 21 милион долари за тековни поправки и подобрување на работата на разорувачот.

XS
SM
MD
LG