Достапни линкови

Пет полицајци убиени во напад во Авганистан


Пет полицајци загинале, а девет други се повредени во самоубиствен напад на група во провинцијата Пактиа во источниот дел на Авганистан.Вооружениот напад се случил по експлозија на автомобил-бомба на Командата за безбедност во главниот град на провинцијата Пактиа. Талибанците ја презедоа одговорноста за овој напад.Портпаролот на полициската команда на провинцијата Пактиа, Сардар ВалиТабасум, изјави дека најпрво се случил самоубиствен напад на автомобил бомба во близина на собата на телохранителите, а веднаш потоа голем број на вооружени лица влегле во собата на полицијата и отвориле оган врз безбедносните сили таму.

XS
SM
MD
LG