Достапни линкови

Настраданите во пожарот во Лондон се уште во критична состојба


Британските здравствени власти соопштија дека 19 пациенти кои настрадаа во пожарот во Лондон се уште се на лекување, а десет од нив се се уште во критична состојба и се лекуваат во четири болници. Најмалку 30 лица загинаа во пеколниот пожар на една висококатница во Лондон во средата, а десетици други се водат за исчезнати. Пожарот во зградата доведе гнев од заедницата и протести во врска со одговорот на британската влада. Јавноста исто така, бара одговори за тоа како пожарот се раширил толку брзо покрај извештаите дека надворешноста на зградата била неодамна реновирана.

XS
SM
MD
LG