Достапни линкови

Трамп: Не постои доказ за заговор со Русите


Претседателот на САД, Доналд Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп на Твитер напиша дека истражителите не нашле доказ дека неговата кампања соработувала со Русија поради мешање во изборите на кои тој победи минатата година.

"По 7 месеци од истрагите и комитетски расправи за мојот" таен договор со Русите, "никој не е во можност да покаже никаков доказ Тажно !" напиша Трамп на Твитер.

Коментарот доаѓа откако Вашингтон пост објави дека специјалниот советник Роберт Мулер - кој ги испитува наводните руски мешање на изборите и дали имало контакти со кампањата на Трамп - сега, исто така, испитува дали претседател се обидел да ја попречи правдата. Трамп на Твитер напиша дека овој потег произлегол од "лажната приказна" за можните контакти.

XS
SM
MD
LG