Достапни линкови

Европскиот парламент ја усвои резолуцијата за Македонија


Европратеник Иво Вајгл,известувач за Македонија во Европскиот парламент.

Европскиот парламент со 503 гласови за, 113 против и 45 воздржани ја усвои резолуцијата на словенечкиот европратеник Иво Вајгл, по извештајот за Република Македонија, изготвена од Европската комисија во 2016 година, јавува дописникот на МИА од Стразбур.

Резолуцијата претрпи мали промени, кои ја зедоа предвид еволуцијата на ситуацијата во Македонија, вкупно беа поднесени 40 амандмани.

XS
SM
MD
LG