Достапни линкови

ВМРО-ДПМНЕ бара СДСМ да ги исполни ветувањата за минималната плата


Седиштето на ВМРО ДПМНЕ.

Граѓаните очекуваат да продолжи трендот на воведување на мерки со кои ќе се зголеми минималната плата, соопшти ВМРО-ДПМНЕ, посочувајќи дека граѓаните оечкуваат СДСМ да ги исполни ветувањата и да овозможи нови 64 илјади работни места и просечна плата од 30 илјади денари, минимална плата од 16 илјади денари а докторите да имаат плата од 100 илјади денари.

СДСМ излезе со рекација, наведувајќи дека Владата ќе го поправи нарушениот углед на Македонија како една од земјите со најниски плати во регионот и Европа и оти минималната плата ќе се зголеми на 12 илјади денари до крајот на оваа буџетска година и дека таа ќе важи еднакво за сите работници.

XS
SM
MD
LG