Достапни линкови

Во Сенатот на САД договорени нови санкции против Русија


Американските сенатори синоќа објавија двопартиска спогодба за воведување нови санкции против Русија поради прекршувања на човековите права, вооружување на Сирија, како и за наводно мешање во претседателските избори во САД. Демократите и Републиканците во комитетите за надворешни односи и за банкарство се согласија за амандман, кој ќе биде приложен кон законот за санкции спрема Иран и ќе ги засили постојните санкции против Москва поради агресијата во Украина.

Овие мерки ќе овозможат нови санкции спрема руското рударство, металургијата, превозот и железницата, додека енергетските и финансиските фирми беа опфатени со претходните санкции.

XS
SM
MD
LG