Достапни линкови

Голден Стејт шампион во НБА лигата


Екипата на Голден Стејт Вориорс а победник на годинашната сезона во НБА лигата, откако во петтиот натпревар од финалната серија ги победи кошаркарите на Кливленд Кавалирс со 129:120. Вкупниот резултат во победи е 4:1 за Голден Стејт.

Кевин Дурант беше најдобар стрелец на натпреварот со 39 поени, а тој беше прогласен за најдобар кошаркар на финалните натпревари.

XS
SM
MD
LG