Достапни линкови

ВМРО-ДПМНЕ бара Македонија веднаш да стане членка на ЕУ и НАТО


Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ.

Од ВМРО-ДПМНЕ денеска соопштија дека Македонија треба да стане членка на НАТО и ЕУ веднаш и без одложување. На денешната прес конференција, Влатко Ѓорчев, член на ИК на партијата посочи дека Македонија одамна ги исполни критериумите за членство во НАТО и отпочнување на преговорите за членство во ЕУ.

Тој порача дека очекуваат од премиерот Зоран Заев и неговата Влада да го исполнат ветувањето кое им го дале на граѓаните на Македонија за брз влез во НАТО и во ЕУ, притоа да не се задира во идентитетските прашања и да не се прават договори на штета на македонскиот народ и држава.

XS
SM
MD
LG