Достапни линкови

Парламентарни избори во Британија


Британската премиерка Тереза Меј

Во Британија денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори кои треба да решат кој ќе ја води земјата низ преговорите за излез на земјата од Европската унија. Политичките аналитичари велат дека изборите ќе имаат влијание и врз тоа дали Шкотска ќе одржи уште еден реферндум за независност од Обединетото кралство. Се очекува конзервативците на премиерката Тереза Меј да го задржат и да го прошират мнозинството од 17 места во Долниот дом на парламентот кој има 650 места. Но, тоа, како што се оценува, не е според надежите на козервативците на кои им се приближија лабуристите предводени од Џереми Корбин.

XS
SM
MD
LG