Достапни линкови

Над илјада гувернери, градоначалници и бизнисмени во САД за Парискиот договор


Поранешниот градоначалник на Њујорк Мајкл Блумберг

Поранешниот градоначалник на Њујорк Мајкл Блумберг изјави дека над илјада американски гувернери, градоначалници и бизнисмени се согласиле да ги исполнат целите од Парискиот договор за климата. Во минатата недела американскиот претседател Доналд Трамп се откажа од овој договор. На оваа иницијатива и се приклучија 13 гуверенери од Републиканците и Демократите, 19 државни јавни обвинители, околу 200 градоначалници и претседатели на повеќе големи компании како Епл, Амазон, Гугл, Фејсбук, Мајкрософт, Тифани, Леви Штраус. Според ова група, напуштањето на договорот претставува „голема грешка’.

XS
SM
MD
LG